Jak zmniejszyć stres?

Istnieje wiele sposobów, których można spróbować by zmniejszyć stres i nim zarządzać, na przykład spotkanie się i rozmowa ze znajomym, spotkania czy rozmowy rodzinne czy kontakt z dawno niesłyszanymi przyjaciółmi, intensywniejsze ćwiczenia, spacery, wprowadzenie do planu działań, które w normalnej sytuacji sprawiałyby nam przyjemność i wykonywanie ich nawet jeżeli nie mamy na nie szczególnej ochoty. W ten sposób budujemy sobie program składający się z drobnych przyjemności, na które czekamy. Może to też wymagać przyjrzeniu się naszemu życiu, zastanowieniu się czy panuje w nim równowaga i zajęcia się potencjalnie potrzebnymi sprawami.

Jednak jednym z najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie ze stresem, w szczególności z przewlekłym stresem, jest ćwiczenie tzw. mindfulness. Wykazano, że praktykowanie mindfulness jest najlepszym lekarstwem na nawracające stany depresyjne i niepokój, skuteczniejsze nawet od lekarstw (chociaż mogą także dobrze współdziałać). W szczególności pomaga osobom posiadającym bardzo aktywny umysł i skłonność do nadmiernego analizowania i rozmyślania o problemach.

Ćwiczeń mindfulness można nauczyć się na grupowym kursie mindfulness lub z płyt DVD, z internetu lub kursie w formie aplikacji. Istnieje bardzo dużo dobrych wersji takich kursów. My zwykle polecamy aplikację Headspace.

Wysypianie się potrafi także pomóc w zmniejszaniu stresu.

Twój przewodnik po zdrowym odżywianiu!

Uzupełnienie bestsellera Jelita wiedzą lepiej, które pomoże ci zaplanować posiłki i wyrobić zdrowe nawyki żywieniowe

Jak się wyspać - podpowiedzi:

Badania wykazały, że zmiana biomu może poprawić nasz sen. Przykładowo istnieją dowody sugerujące, że spożywanie większej ilości pewnych rodzajów włókien roślinnych określanych jako prebiotyki, w szczególności galakto-oligosacharydów, podnoszących poziom zdrowych bifidodrobnoustrojóow w jelitach, może poprawić jakość naszego snu. Można je zażywać jako suplement diety. Inne podpowiedzi:

  • Ustawianie budzika, aby budził nas codziennie rano o tej samej porze.
  • Wychodzenie rano na spacer, aby zresetować swój poziom melatoniny.
  • Wykonywanie ćwiczeń fizycznych w ciągu dnia.
  • Przygotowywanie się do snu co najmniej 90 minut przed pójściem do łóżka.
  • Unikanie oglądania telewizji, rozmowy przez telefon lub mediów społecznościowych w czasie przygotowywania się do snu.
  • Niespożywanie alkoholu przed snem. Alkohol może pomóc w zasypianiu, ale zaburza sen w fazie REM.

Sprawdź inne sposoby na zdrowsze jelita