Istnieje związek pomiędzy nadmiernym stresem, brakiem snu i niezdrowym biomem.
Stres powoduje zaburzenia snu i odżywiania, co sprzyja rozwojowi „złych” drobnoustrojów w jelitach. Co gorsza, przewlekły stres ma bezpośredni wpływ na stan wyściółki naszych jelit, wywołując problemy takie jak stany zapalne, nadmierny przyrost „niewłaściwych” drobnoustrojów i przeciekające jelita, w których ochronna wyściółka już nie działa tak jak powinna. Nasilają one objawy biegunki i/lub zaparć, opuchlizny, złego samopoczucia i mogą spowodować dalsze obniżenie nastroju i motywacji - straszne, błędne koło.
Istnieje wiele sposobów, których można spróbować by zmniejszyć stres i nim zarządzać, na przykład spotkanie się i rozmowa ze znajomym, spotkania czy rozmowy rodzinne czy kontakt z dawno niesłyszanymi przyjaciółmi, intensywniejsze ćwiczenia, spacery, wprowadzenie do planu działań, które w normalnej sytuacji sprawiałyby nam przyjemność i wykonywanie ich nawet jeżeli nie mamy na nie szczególnej ochoty. W ten sposób budujemy sobie program składający się z drobnych przyjemności, na które czekamy. Może to też wymagać przyjrzeniu się naszemu życiu, zastanowieniu się czy panuje w nim równowaga i zajęcia się potencjalnie potrzebnymi sprawami.
Jednak jednym z najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie ze stresem, w szczególności z przewlekłym stresem, jest ćwiczenie tzw. mindfulness. Wykazano, że praktykowanie mindfulness jest najlepszym lekarstwem na nawracające stany depresyjne i niepokój, skuteczniejsze nawet od lekarstw (chociaż mogą także dobrze współdziałać). W szczególności pomaga osobom posiadającym bardzo aktywny umysł i skłonność do nadmiernego analizowania i rozmyślania o problemach.
Ćwiczeń mindfulness można nauczyć się na grupowym kursie mindfulness lub z płyt DVD, z internetu lub kursie w formie aplikacji. Istnieje bardzo dużo dobrych wersji takich kursów. My zwykle polecamy aplikację Headspace.
Wysypianie się potrafi także pomóc w zmniejszaniu stresu.
Uzupełnienie bestsellera Jelita wiedzą lepiej, które pomoże ci zaplanować posiłki i wyrobić zdrowe nawyki żywieniowe
Badania wykazały, że zmiana biomu może poprawić nasz sen. Przykładowo istnieją dowody sugerujące, że spożywanie większej ilości pewnych rodzajów włókien roślinnych określanych jako prebiotyki, w szczególności galakto-oligosacharydów, podnoszących poziom zdrowych bifidodrobnoustrojóow w jelitach, może poprawić jakość naszego snu. Można je zażywać jako suplement diety. Inne podpowiedzi: