Często zadawane pytania (FAQ)


Dla kogo jest ta dieta?

Wielu z nas uskarża się na problemy „brzuszne” takie jak skurcze, zatrzymanie wody, nudności, rozwolnienie i zaparcia. Ta książka i „dieta” mogą rzeczywiście wiele zmienić w życiu tych osób, po pierwsze, pomagając ludziom w zrozumieniu objawów, jakie u nich występują, a następnie w ich leczeniu.

Dla tych, których dolegliwości „brzuszne” szczęśliwie omijają, ta książka i „dieta” mogą w dalszym ciągu być bardzo przydatne. Mimo że wielu z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, stan zdrowia jelit może także odgrywać zasadniczą rolę dla naszego samopoczucia, poziomu stresu, energii i wagi. Dlatego dieta Clever Guts to świetna propozycja dla wszystkich, którzy chcą się zatroszczyć o swoje ciało i umysł i zoptymalizować swoje ogólne samopoczucie i sposób odżywania się

Dla kogo NIE JEST ta dieta?

Mimo że zalecamy wszystkim przeczytanie „The Clever Gut Diet”, to już niektóre porady i zalecane pokarmy niekoniecznie nadają się dla wszystkich. Bardzo zalecamy, aby przed wprowadzeniem znaczących zmian w odżywianiu osoby z problemami zdrowotnymi, zażywające leki lub mające bardzo niepokojące objawy powinny najpierw skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Sugerujemy, aby osoby, które stwierdziły u siebie poniższe objawy, jak najszybciej zgłosiły się do lekarza:

  • Krew lub śluz w moczu
  • Utrata wagi lub apetytu bez wyraźniej przyczyny
  • Zmiana w częstotliwości / porach wypróżniania się
  • Utrzymująca się biegunka / wymioty lub silne bóle w podbrzuszu
  • Anemia lub niedobory żywieniowe

Prosimy także o kontakt z lekarzem w przypadku obaw związanych z alergią, przed rozpoczęciem diety / diet podanych w tej książce.
Dieta ta może też być nieodpowiednia dla osób:

  • Z niedowagą
  • Z zaburzeniami odżywania w wywiadzie
  • Poniżej 18 roku życia
  • Kruchych lub w złym stanie zdrowia

Twój przewodnik po zdrowym odżywianiu!

Uzupełnienie bestsellera Jelita wiedzą lepiej, które pomoże ci zaplanować posiłki i wyrobić zdrowe nawyki żywieniowe

Co obejmuje dieta?

W skład diety wchodzi dużo smacznej żywności w stylu śródziemnomorskim takiej jak tłuste ryby, awokado, oliwa z oliwek, jajka i pełnotłusty nabiał. Dieta obejmuje także spożywanie większej ilości pokarmów probiotycznych i prebiotycznych takich jak kombucha, kefir, kiszona kapusta, wodorosty, nasiona lnu, itp.


Jakiej żywności unikać?

Lista wspaniale smakujących składników diety jest w rzeczywistości dłuższa niż lista składników niezalecanych. Zdecydowanie jednak zalecamy ograniczać do absolutnego minimum żywność przetworzoną i cukier.


FODMAP - co to jest?

FODMAP to zbiór krótkołańcuchowych węglowodanów i alkoholi cukrowych naturalnie występujących w żywności lub jako dodatki spożywcze. Dieta low FODMAP (uboga w składnik FODMAP) pomaga często przy leczeniu zespołu jelita nadwrażliwego i jego objawów.