Żywność stanowiąca dobre źródło probiotyków

Jednym z najpopularniejszych źródeł probiotyków jest żywy jogurt. Inne źródła to kefir, kapusta kiszona, zupa miso, sfermentowany miękki ser (np. gorgonzola), sfermentowane warzywa i kombucha. Należy pamiętać, aby sprawdzać etykiety tej żywności upewniając się, że zawierają one żywe lub „aktywne” kultury, ponieważ niekiedy są one usuwane i giną w procesie pakowania. Załączamy przepisy wyjaśniające, jak wytworzyć fermentowaną żywność w warunkach domowych.

To wspaniale, że tyle ludzi kultywuje stuletnią tradycję fermentowanego jedzenia, obecnie bardzo popularną ze względu na jej walory zdrowotne i smakowe! Dodatkowo jest ono jeszcze niedrogie!

Zapraszamy do części Przepisy, by dołączyć do innych „fermenciarzy” i wymieniać się przepisami i poradami.

Twój przewodnik po zdrowym odżywianiu!

Uzupełnienie bestsellera Jelita wiedzą lepiej, które pomoże ci zaplanować posiłki i wyrobić zdrowe nawyki żywieniowe

A dobre źródła prebiotyków?

W książce podana jest ich długa list. Wiele z nich jest włączonych w przepisy Diety Mądrych Jelit - np. żywność bogata w insulinę, np. cebula, szparagi czy karczochy oraz zawierająca oporną skrobię jak np. warzywa strączkowe, nasiona lub schłodzony a następnie podgrzewany ryż, makaron czy ziemniaki. Dobrymi prebiotykami są także owies, jęczmień, a nawet wodorosty.

Sprawdź inne sposoby na zdrowsze jelita