Kim byli "łowcy skór"?

Łowcy skór to skorumpowani pracownicy łódzkiego pogotowia ratunkowego, którzy sprzedawali zakładom pogrzebowym informacje o zgonach (tzw. "skórach"), a rodzinom zmarłych pacjentów polecali usługi konkretnego zakładu. Chęć zysku szybko wymknęła się jednak spod kontroli…

Jak ujawniono jedną z największych afer w historii III RP?

Zaczęło się od anonimu. Kartka A4. „Zestawienie zakładów pogrzebowych, które za łapówki przejęły prosektoria w łódzkich szpitalach”. Tomasz Patora wraz z dwoma innymi dziennikarzami rozpoczął śledztwo, które wkrótce ujawniło jedną z największych afer w historii III RP. Handel informacjami o zgonach, opóźnianie wyjazdów karetek pogotowia, chaos w dystrybucji niebezpiecznych leków i wreszcie – coraz więcej przypadków zaskakujących śmierci. Kilka miesięcy po tym, jak dostarczono anonim do redakcji, sprawą „łowców skór” żył cały kraj, a organy ścigania wszczęły dochodzenie.

Dlaczego trzeba do tego wrócić?

Dziś, po ponad dwudziestu latach, Patora wraca do sprawy. Przedstawia nieznane dotychczas dokumenty i relacje świadków. Szczegółowo analizuje materiały i krok po kroku ujawnia sieć wzajemnych powiązań, by odpowiedzieć na pytanie kluczowe: jak doszło do tego, że śmierć stała się cenniejsza od życia?

Tomasz Patora

Autor:

Tomasz Patora

Dziennikarz prasowy i telewizyjny, wykładowca akademicki. Jeden z najbardziej utytułowanych polskich reporterów.

Autor lub współautor najważniejszych reportaży śledczych ostatnich lat: Łowców skór (2002), Nasz Bóg ich zgubi (2007), Koktajlu Gapika (2010), Afery solnej (2012), Przychodzę na grób do kogoś innego (2015) czy Chore bydło kupię (2019).

Wielokrotnie wyróżniany w kraju i za granicą, m.in. w Nowym Jorku, Normandii, Hamburgu i Wenecji. Dwukrotny laureat nagrody Grand Press – najbardziej cenionego polskiego wyróżnienia dziennikarskiego, trzykrotny zdobywca nagrody DetonaTOR i dwukrotny Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Publikował na łamach „Gazety Wyborczej”, współtworzy programy Superwizjer i Uwaga! w telewizji TVN, prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie SWPS i w Polskiej Szkole Reportażu.

fot. Artur Wierzbicki

Czytaj dalej
Tomasz Patora
Książka

"Napisałem tę książkę, bo czuję niedosyt i niesmak. Niedosyt, ponieważ największa afera w wolnej Polsce nie wywołała w zasadzie żadnej konstruktywnej debaty. Nie doczekaliśmy się o niej filmów, seriali, książek ani nawet analiz socjologicznych. Mam przekonanie, że warto – mimo upływu lat – ponownie włożyć kij w mrowisko, by z historii łódzkiego pogotowia dowiedzieć się czegoś o nas samych. Prócz niedosytu czuję też niesmak, bo sprawa łódzkiego pogotowia w istocie jest klęską polskiego państwa. To raport z wydarzeń prawdziwych, choć niezwykłych" (fragment książki).

Pierwsze głosy

Jak doskonały thriller sądowo-kryminalno-lekarski

2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
10 / 10

Jestem przekonany, że na podstawie tej książki powstanie hitowy serial. Czyta się ją z wypiekami na twarzy, jak doskonały thriller sądowo-kryminalno-lekarski. Tylko że to wszystko wydarzyło się naprawdę.

Czytaj więcej
Szymon Jadczak, dziennikarz śledczy Wirtualnej Polski

Powinna stać się podręcznikiem dziennikarstwa śledczego

2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
10 / 10

„Łowcy skór” to jeden z najważniejszych, najwybitniejszych i najbardziej wstrząsających tekstów prasowych w historii polskiego dziennikarstwa. Teraz możecie poznać kulisy jego powstania. Książka Patory powinna stać się podręcznikiem dziennikarstwa śledczego we wszystkich dziennikarskich szkołach

Czytaj więcej
Cezary Łazarewicz, laureat Nagrody Literackiej Nike

Poznaj finał sprawy, którą żyła cała Polska

Ilu pacjentów zginęło? Czy sprawcy zostali ukarani? Dlaczego TO mogło się wydarzyć?

Książka