Tomasz Patora, dziennikarz i autor: Jednym z powodów, dla których napisałem Łowców skór, była świadomość, że muszę zrobić wszystko, by historię morderców z łódzkiego pogotowia poznało jak najszersze grono odbiorców. To opowieść z jednej strony niezwykle ważna, przerażająca i tragiczna, z drugiej – pasjonująca, wyjątkowa z kryminalnego punktu widzenia i unikatowa na światową skalę. Mam nadzieję, że uda się stworzyć obraz na miarę tej wielkiej historii.
Fremantle Polska: Łowcy skór to najbardziej wstrząsająca, dramatyczna historia wolnej Polski. Ekipy łódzkiego pogotowia przyczyniły się do śmierci około tysiąca ludzi przewożonych w karetkach. Dla paru tysięcy złotych za „skórę” (ciało), wypłacanych przez przedsiębiorstwa pogrzebowe, ratownicy medyczni przekroczyli wszelkie granice ludzkiego bestialstwa. Pavulon użyty w morderstwach nie zostawiał śladów, nic nie udowodniono, nikt tak naprawdę nie poniósł odpowiedzialności za te zorganizowane masowe zbrodnie. Opowiedzenie tej historii, sprawienie, by nie zapomniał o niej świat, to nie tylko artystyczne wyzwanie, ale i obowiązek.
Robert Chojnacki, prezes i redaktor naczelny Wydawnictwa Otwartego: Jesteśmy ogromnie szczęśliwi, że dzięki przełożeniu na język filmu książka Tomasza Patory zyska drugie życie. To istotna książka na ważny temat i poważne dziennikarstwo, którego we współczesnym świecie nigdy dosyć. Zakup opcji filmowej traktujemy jako wyraz uznania dla klasy Autora i pracy Wydawnictwa. Publikowanie książek takich jak "Łowcy skór" poczytujemy sobie za zaszczyt.
O Twórcach:
Tomasz Patora, Dziennikarz prasowy i telewizyjny, wykładowca akademicki. Jeden z najbardziej utytułowanych polskich reporterów. Autor lub współautor najważniejszych reportaży śledczych ostatnich lat: Łowców skór (2002), Nasz Bóg ich zgubi (2007), Koktajlu Gapika (2010), Afery solnej (2012), Przychodzę na grób do kogoś innego (2015) czy Chore bydło kupię (2019). Wielokrotnie wyróżniany w kraju i za granicą, m.in. w Nowym Jorku, Normandii, Hamburgu i Wenecji. Dwukrotny laureat nagrody Grand Press – najbardziej cenionego polskiego wyróżnienia dziennikarskiego, trzykrotny zdobywca nagrody DetonaTOR i dwukrotny Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Publikował na łamach „Gazety Wyborczej”, współtworzy programy Superwizjer i Uwaga! w telewizji TVN, prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie SWPS i w Polskiej Szkole Reportażu.
|