Już wkrótce święto wszystkich babć i dziadków – dwa dni pełne telefonów, odwiedzin i składanych życzeń.
Maluchy przygotowują im własnoręcznie wykonane laurki, starsze wnuki raczej skorzystają ze swojego kieszonkowego. Czasami wybór prezentu bywa problematyczny. Na szczęście jest coś, co zawsze jest dobrym pomysłem – to książka. Zapewne zapytacie: ale jaka książka? Przychodzimy więc z pomocą. Przed wami lista naszych tytułów, które z pewnością przypadną do gustu czytelnikom seniorom.
(kliknij na okładkę lub tytuł książki, aby przejść do sklepu)
Dla babci, która…
lubi książki o zdrowiu
Na każdym etapie swojego życia powinnyśmy dbać o zdrowie. Naszym dziadkom i babciom najczęściej życzymy właśnie dużo zdrowia. Autorki książki
Food Pharmacy zwracają uwagę na to, jak ważną rolę odgrywa to, co jemy.
lubi gotować, a zwłaszcza zdrowo odżywiać swoich bliskich
Wszyscy wiemy, że babcie gotują najlepiej, a smaki ich potraw są niepowtarzalne. Najczęściej opierają się na sprawdzonych rodzinnych przepisach, ale kto powiedział, że nie zaciekawią ich unowocześnione wersje tradycyjnych dań? Takie przepisy znajdą w książkach Agnieszki Maciąg
Smak życia i
Smak zdrowia. Autorka w swojej kuchni łączy różne zdrowe produkty, które zapewniają świetne samopoczucie i pozytywnie wpływają na naszą kondycję. Książka Liny Nertby Aurell i Mii Clase
Food Pharmacy. Przepisy to z kolei skarbnica receptur na dania działające przeciwzapalnie, wzmacniające układ odpornościowy i wspomagające florę jelitową.
lubi sagi rodzinne i powieści rzeki
Ósme życie Niny Haratischwili to wyjątkowa opowieść o gruzińskiej rodzinie. Jej losy rozgrywają się na tle wydarzeń ważnych dla dziejów Europy XX wieku, takich jak rewolucja październikowa, obie wojny światowe czy upadek żelaznej kurtyny. Ta rodzinna saga „to jeden z najpiękniejszych, a jednocześnie dręczonych przeszłością głosów młodego pokolenia przypominający o wciąż nieodrobionej lekcji historii Europy”.
Jeśli waszej babci bliskie są klimaty Ameryki Południowej, z pewnością zachwycą ją książki Sofii Caspari
W krainie srebrnej rzeki,
W krainie wodospadów i
W krainie kolibrów (ta część dostępna jest już tylko w formie audiobooka). Opowieści o skomplikowanych losach kilku kobiet, które na obcej ziemi w dziewiętnastowiecznej Argentynie walczyły o godne życie, o miłość i o bezpieczeństwo swojej rodziny, zapewnią babciom wiele wzruszeń i zaczytanych wieczorów.
Dla dziadka, który…
lubi powieści historyczne
Powieści
Zimowy monarcha i
Nieprzyjaciel boga Bernarda Cornwella należą do Trylogii arturiańskiej. Autor łączy klasyczną legendę o nieustraszonym Arturze, władcy Brytów, z historią walk o władzę, jakie rozgrywały się na przełomie V i VI wieku. Oba tomy obfitują w tajemnicze opowieści, wiele jest wzmianek o wojnie z Saksonami, na kartach powieści pojawiają się również legendarni bohaterowie.
Książka Maurice’a Druona, o której sam George R.R. Martin napisał: „To jest prawdziwa Gra o tron”, osadzona jest w czasach średnich.
Królowie przeklęci to wciągająca powieść, pełna intryg, bitew i rywalizacji rodów Francji i Anglii o panowanie w całej Europie. Historia Kapetyngów i Plantagenetów zachwyci nie tylko miłośników historii, ale i fanów fantastyki. Jeśli natomiast twojego dziadka bardziej interesują wydarzenia historyczne, które miały miejsce w Polsce, to na pewno z przyjemnością przeczyta
Gambit hetmański Roberta Forysia – o intrygach na najwyższych szczeblach władzy Rzeczypospolitej w XVII wieku.
lubi piesze wędrówki
Jeśli twój dziadek kocha przyrodę i nie obce mu są piesze wędrówki z plecakiem, idealną książką dla niego będzie
Przewodnik wędrowca. Sztuka odczytywania znaków natury Tristana Gooleya. Dzięki niej zwykła wycieczka zamieni się w wyjątkową przygodę. Autor pomaga zrozumieć język natury i podaje wiele przydatnych wskazówek (na przykład jak różnymi sposobami rozpoznać kierunki świata).
Jeśli natomiast dziadek częściej przebywa w ogrodzie lub woli spacery po parku czy lesie, do gustu przypadnie mu
Sekretne życie drzew Petera Wohllebena. Na podstawie własnych obserwacji i najnowszych badań naukowych ten wieloletni leśniczy w porywający sposób opisuje zaskakujące zdolności drzew. Ta książka otwiera oczy na świat przyrody!
lubi powieści kryminalne
Oslo, morderstwa, zaginięcia i skomplikowane śledztwo prowadzone przez Fredrika Beiera z norweskiej policji – to czeka czytelników książek Ingara Johnsruda.
Naśladowcy i
Straceńcy to powieści pełne akcji i emocji, idealne dla koneserów kryminałów i thrillerów osadzonych w skandynawskich realiach.
lubi książki dotyczące fizyki i astronomii
Język, jaki używany jest w książkach naukowych dotyczących kosmosu, gwiazd i galaktyk, może być trudny do zrozumienia dla kogoś, kto nie jest specjalistą w dziedzinie astronomii i fizyki. Na szczęście wcale nie oznacza to, że tajemnice Wszechświata dostępne są tylko dla osób z odpowiednim stopniem naukowym. Możemy poznać je (prawie) wszystkie dzięki Christophe’owi Galfardowi, uczniowi Stephena Hawkinga, i jego książce
Wszechświat w twojej dłoni. Autor zabiera swoich czytelników w niezwykłą galaktyczną wyprawę 10 milionów lat świetlnych od Ziemi. To obowiązkowa pozycja dla wszystkich miłośników kosmosu.
Dla babci i dziadka, którzy…
lubią zwierzęta
Miłośnicy zwierząt zazwyczaj chcą wiedzieć jak najwięcej o swoich pupilach. Z pomocą przychodzi Peter Wohlleben, który w książce
Duchowe życie zwierząt odpowiada na pytanie nurtującej ludzkość od lat – czy zwierzęta mają życie uczuciowe? W
Nieznanych więziach natury autor zaś wyjaśnia czytelnikom powiązania między gatunkami. Są to obowiązkowe pozycje dla każdej osoby zainteresowanej wszystkimi stworzeniami dużymi i małymi.
lubią kawę
Espresso czy cappuccino, kawa rozpuszczalna czy parzona? Bez względu na to, jaką kawę najbardziej lubią twoi dziadkowie i czy piją ją rano czy popołudniu, na ich półce powinna zagościć książka Iki Graboń
Kawa. Instrukcja obsługi najpopularniejszego napoju na świecie. Z niej dowiedzą się między innymi, co wpływa na smak kawy, jakie są alternatywne sposoby jej parzenia i czym jest sensoryka. Ta kawowa podróż z pewnością wzbogaci ich doznania smakowe!
lubią przygotowywać przetwory
Chyba nie znajdzie się nikt, kto nie lubi domowych przetworów. Konfitury, dżemy, nalewki, kiszone ogórki czy marynowana papryka – wszystkie mają niepowtarzalny smak.
Batch. Ponad 200 przepisów, porad i wskazówek dla dobrze zakręconej kuchni to kompendium wiedzy na temat konserwacji żywności. Joel MacCharles i Dana Harrison zachęcają do eksperymentowania. Dzięki siedmiu metodom konserwacji i przy użyciu dwudziestu pięciu sezonowych warzyw i owoców półki w spiżarniach twoich dziadków zapełnią się pysznościami. Z tego prezentu będą zadowoleni nie tylko oni, w niedługiej przyszłości również Ty! :)
lubią minimalistyczne powieści
Aby pięknie opowiedzieć o życiu, nie potrzeba wielu słów. Robert Seethaler
na 150 stronach subtelnie i poruszająco opowiedział o egzystencji człowieka w samotności. Książkę
Całe życie program kulturalno-naukowy niemieckiego radia Deutschlandfunk Kultur określił mianem „triumfu literackiego minimalizmu”.
lubią reportaże
Literatura faktu pozwala poszerzyć wiedzę o świecie. Tomek Michniewicz, autor
Świata równoległego, podczas swoich podróży przekonał się, że istnieją dwa światy – pierwszy wykreowany przez media, a drugi prawdziwy. Zderzenie wyobrażeń z rzeczywistością zaowocowało książką z ośmioma reportażami z różnych kontynentów. Po tej lekturze inaczej patrzy się na świat znany tylko z telewizji i gazet.